„Wiosna w Lusławicach”

„Wiosna w Lusławicach”

O tym, że wiosna przyszła już na dobre mogli przekonać się Tuchowscy Seniorzy, którzy po raz kolejny niedzielne, słoneczne i ciepłe popołudnie spędzili w Lusławicach.

16 kwietnia mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu z cyklu „Wiosna w Lusławicach” oraz koncercie „Bunt i wyzwolenie – Penderecki i Szymanowski w Lusławicach”.

Pobyt w Lusławicach seniorzy rozpoczęli od spaceru w Arboretum Krzysztofa Pendereckiego – wyjątkowego w skali europejskiej 16-hektarowego parku z ponad 2000 drzew i krzewów.

Ogród zaprojektowany został przez Krzysztofa Pendereckiego.

Oprócz muzyki, świat flory był największą pasją mistrza.

Uwielbiał przebywać w ogrodzie i poświęcał mu każdą wolną chwilę.

Spacer po parku pozwolił bliżej poznać życiorys kompozytora i jego twórczość oraz zachwycić się liczbą i rozmaitością drzew, krzewów oraz kwiatów.

W parku znajdują się m.in.: dwór z końca XVIII w. z gankiem i podjazdem, w którym w latach 20-tych XX w. mieszkał słynny malarz Jacek Malczewski, do którego przyjeżdżali zaprzyjaźnieni z mistrzem Pendereckim liczni artyści; kaplica, mały i duży labirynt, ogrody: włoski, tujowy, japoński; altana, lamus, Mauzoleum Fausta Socyna,

Po tak miłym obcowaniu z naturą przyszedł czas na piękny koncert, podczas którego dzieła Krzysztofa Pendereckiego oraz Karola Szymanowskiego zabrzmiały w wykonaniu Chóru i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod batutą Maestro Pawła Przytockiego. Sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki wypełniona została tchnieniem wielkości obu artystów.

Wybrzmiały zapierające dech w piersiach utwory Krzysztofa Pendereckiego takie jak: przenikający do szpiku kości i robiący ogromne wrażenie „Tren – Ofiarom Hiroszimy”, nawiązujące do Biblii „Przebudzenie Jakuba”, niezwykle melodyjne, liryczne „Adagietto z Raju utraconego” oraz „Harnasie” op. 55 – kompozycja Karola Szymanowskiego nawiązująca do podhalańskiego folkloru muzycznego, w której można było odnaleźć góralskie melodie.

To było niezwykle miłe niedzielne popołudnie z kulturą, piękną muzyką i światem flory.