Wiemy, kto pojedzie do Będzina!

Wiemy, kto pojedzie do Będzina!

17 grudnia w Domu Kultury w Tuchowie odbyły się eliminacje rejonowe do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Ze względu na sytuację epidemiczną miały one charakter online. Oceniane były występy zarejestrowane jako pliki wideo i przesłane na konkurs.

W eliminacjach zaprezentowali się soliści, zespoły wokalne, chóry, kapele ludowe i zespoły folklorystyczne. Z nadesłanych 29 zgłoszeń komisja festiwalowa w składzie: ks. prof. Andrzej Zając, Ewa Stanisławczyk i Tadeusz Goliszewski zakwalifikowała trzech uczestników, którzy pojadą do Będzina reprezentować nasz rejon w finałowych przesłuchaniach.

A są to:

– Szalowski Zespół Wokalny

– Chór „CANON” z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu

– Solista Nikodem Liro z Niecieczy

Ponadto jedno wyróżnienie z możliwością dopuszczenia wykonawcy do finału przez organizatora otrzymała solistka Zuzanna Stanoch z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Dębicy.

Serdecznie gratulujemy!

Mimo innej formy konkursu śpiew kolęd i pastorałek był słyszalny. Pokazał, że kolędowa tradycja jest w Polsce nadal żywa. Zapewne zachętą do udziału były także słowa ks. Pilśniaka: „W czasie, który zmusza nas do dystansowania się także od najbliższych, niech tradycyjne kolędy i pastorałki staną się łącznikiem oraz ukoją serca, przypominając, że Bóg wchodzi ze swym światłem w największy mrok ludzkiego życia! (…) pokażmy także w tym trudnym czasie, że to wyjątkowe i ważne na kulturalnej mapie Polski wydarzenie”.

Reprezentantom naszego regionu życzymy dalszego wspaniałego kolędowania i powodzenia w finale!

Organizatorami tuchowskich eliminacji byli: Fundacja OFKiP w Będzinie, Dom Kultury Tuchowie i Sanktuaryjny Chór Mieszany w Tuchowie.