„Miód i jego walory zdrowotne” w Muzeum Miejskim w Tuchowie

„Miód i jego walory zdrowotne” w Muzeum Miejskim w Tuchowie

8 marca w Muzeum Miejskim w Tuchowie odbyło się słodkie spotkanie z miodami pn. „Miód i jego walory zdrowotne”. Ciekawą prelekcję na ten temat wygłosił Albert Radwan, mieszkaniec Zabłędzy, od ponad 50 lat pszczelarz, propagator idei ochrony przyrody. Jeden z najbardziej znanych pszczelarzy nie tylko w Tuchowie czy w gminie, ale także na Pogórzu Ciężkowickim.
To była ogromna dawka wiedzy na temat rodzajów miodu oraz jego właściwości zdrowotnych. Bo miód nie tylko jest pyszny i słodki, ale również dla człowieka bardzo zdrowy. Dotychczas w miodzie wyodrębniono ponad 300 różnych składników. Jego podstawowym składnikiem są cukry proste (glukoza, fruktoza); cukry złożone oraz sacharydy występują w mniejszej ilości. W miodzie występują również ważne dla organizmu składniki mineralne, m.in.: potas, wapń, magnez, żelazo sód, mangan, krzem i cynk. I oczywiście powszechnie wiadomo, że miód wykazuje działanie antybiotyczne: bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne.
Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem ogromnej wiedzy pana Alberta na temat miodu oraz oczywiście pszczół. Bo przecież nie byłoby miodu, gdyby nie pracowite pszczółki…
Podczas spotkania można było skosztować pysznego, słodkiego i zdrowego miodu z Pasieka Radwan. Spotkanie dopełnił oraz umilił występ artystyczny Paulina Kloch oraz Anna Kras. I można by śmiało powiedzieć – panie zaśpiewały tak, „Jakby kto w serce miód wlewał” (autor nieznany). Było to bardzo sympatyczne popołudnie, nie tylko z miodem, ale miłą dla ucha muzyką i śpiewem, przy kawie i smacznym ciastku. Wszystko zgodnie z zapowiedzią: było coś dla ucha, ducha i ciała. I oczywiście były życzenia dla wszystkim kobiet w dniu ich święta oraz dla panów, w przeddzień Dnia Mężczyzny.
Wszystkim Państwu dziękujemy za udział w tym wydarzeniu.
Dziękujemy Justynie Jaworskiej-Lipce za współorganizację tego wydarzenia.
Zapraszamy do Muzeum Miejskiego w Tuchowie!
Dom Kultury w Tuchowie
Towarzystwo Miłośników Tuchowa
#MuzeumMiejskiewTuchowie
Gmina Tuchów