Posprzątaj z nami Małopolskę!

Posprzątaj z nami Małopolskę!

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zapraszają do udziału w akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!”, która ma zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych – w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach zielonej Małopolski.

Jeszcze nigdy środowisko nie potrzebowało naszej pomocy tak bardzo jak teraz. A ponieważ wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków i od lokalnej społeczności, dlatego naszymi działaniami chcemy zainspirować mieszkańców Małopolski do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Podobne wydarzenia cieszyły się dotychczas dużym powodzeniem, jesteśmy pewni, że będzie tak i tym razem.
Coraz więcej mieszańców naszego regionu zyskuje wiedzę, jak szkodliwe jest zaśmiecanie terenów zielonych, w tym szlaków turystycznych. Każda pozostawiona na poboczu czy w zaroślach butelka czy resztki kanapki to nie tylko negatywne wrażenie estetyczne, ale również realne zagrożenie dla dziko żyjących zwierząt. Dlatego tak ważne jest uświadamianie Małopolanom, że nie żyjemy w próżni i każde nasze zachowanie ma wymierne skutki dla środowiska. Potrzebna jest również zachęta i motywacja do działania i tego ostatniego, mam nadzieję, nie zabraknie podczas tegorocznej akcji sprzątania – mówi wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Józef Gawron.
Do akcji włączyło się ponad 80 gmin, powiatów i innych instytucji samorządowych, 200 szkół oraz 50 stowarzyszeń, a deklarowana liczba uczestników to ponad
35 000 wolontariuszy: uczniów, przedszkolaków, mieszkańców, pracowników gmin, członków ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich, harcerzy oraz aktywistów.
Wiosna to czas odnawiania się przyrody i początek nowego życia. Dołączmy więc do zmian na lepsze, dbając o lokalną przyrodę i otoczenie wokół nas.
Patroni medialni wydarzenia:
TVP Kraków, Radio Kraków, „Dziennik Polski”, „Gazeta Krakowska”, Zielona Interia
Partner akcji: DIS-PACK