Koncertowe zakończenie 2022 roku w Lusławicach z udziałem Tuchowskich Seniorów!
11 grudnia seniorzy z gminy Tuchów oraz ich przyjaciele, pomimo zimowej aury, wyruszyli do Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego To właśnie w tym dniu w Lusławicach miało miejsce zakończenie koncertowego roku, a ostatnimi koncertowymi propozycjami były recitale z cyklu „Prezentacje” w wykonaniu młodych talentów.
To miłe, niedzielne popołudnie uczestnicy wyjazdu rozpoczęli od zwiedzania interaktywnej ekspozycji „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”, która prezentuje dorobek polskiej muzyki najnowszej z użyciem nowoczesnych technologii audiowizualnych oraz systemów multimedialnych.
Krzysztof Penderecki – światowej sławy kompozytor, dyrygent i pedagog oraz współtwórca nowego oblicza polskiej muzyki XX wieku. Postać nietuzinkowa, jedna z najwybitniejszych i najbardziej cenionych współcześnie osobowości w dziedzinie muzyki oraz szeroko pojętej kultury i sztuki.
Ekspozycja podkreśla szczególną rolę Krzysztofa Pendereckiego i jego ogromny wkład w rozwój polskiej i europejskiej kultury, prezentuje również bogactwo polskiej muzyki najnowszej i jej twórców: Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, Grażynę Bacewicz, Andrzeja Panufnika, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego, a także awangardowych twórców komponujących obecnie.
Ekspozycja w dużej mierze bazuje na prywatnych zbiorach i archiwaliach Państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, stąd można zobaczyć na niej m.in. unikatowe fotografie. Podczas zwiedzania można było obejrzeć pamiątki po tym wybitnym artyście, poznać jego bogate życie i twórczość, posłuchać słynnych kompozycji oraz kontemplować czytając zapisane na jednej z wystawowych ścian wypowiedziane przez niego myśli.
Pozostając pod wrażeniem miejsca, czując obecność mistrza aromatyczna kawa i smaczne domowe ciasto serwowane w kawiarence znajdującej się w foyer smakowały wyśmienicie.Ale był to dopiero przedsmak przygotowanej na niedzielne popołudnie uczty duchowej.
Punktem kulminacyjnym były recitale z cyklu „Prezentacje” w wykonaniu młodych talentów.Na scenie zaprezentowali się Piotr Tymura (fortepian) oraz Michał Krajewski (skrzypce) wraz z Joanną Zathey (fortepian).
Publiczność była pod ogromnym wrażeniem umiejętności muzycznych zaledwie 12-letniego pianisty Piotra Tymury, laureata wielu konkursów pianistycznych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. W jego wykonaniu wybrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.
Miłośnicy muzyki skrzypcowej mogli wysłuchać recitalu Michała Krajewskiego – laureata kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych konkursów, a od września br. studenta na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Miasta Wiednia w klasie skrzypiec. Podczas recitalu w Lusławicach wraz z pianistką Joanną Zathey zaprezentował utwory Ernesta Chaussona i Camilla Saint-Saënsa.
I tym pięknym recitalem – którego z wielką radością mogli wysłuchać Tuchowscy Seniorzy – zakończony został koncertowy rok w Lusławicach.
Podsumowując, warto przytoczyć słowa Krzysztofa Pendereckiego: „Myślę, że artysta – aby stworzyć coś nowego – musi przekraczać granice konwencji, granice estetycznych przyzwyczajeń, granice znanych rozwiązań. I co najważniejsze: przekraczać samego siebie”.
Tu warto dodać, że każdy z nas – niezależnie czy jest artystą, czy też nim nie jest – w swoich działaniach powinien przekraczać samego siebie.