IV Powiatowe Święto Rodziny „U Matki” oraz XI Sanktuaryjny Festyn Rodzinny za nami!

IV Powiatowe Święto Rodziny „U Matki” oraz XI Sanktuaryjny Festyn Rodzinny za nami!

W minioną niedzielę, 12 czerwca w bazylice mniejszej w Tuchowie odbyło się IV Powiatowe Święto Rodziny „U Matki” oraz XI Sanktuaryjny Festyn Rodzinny.

Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia Grażyny Karaś oraz obejrzenia obszernej fotorelacji autorstwa Krzysztofa Świderskiego https://photos.app.goo.gl/obTFhGpLqcsskKpq8

Przekazujemy również pozdrowienia od Shazzy https://fb.watch/dCyLnfhRzZ/

CZWARTY SANKTUARYJNY FESTYN RODZINNY W TUCHOWIE

Kolejne świętowanie rodzinne w tuchowskim sanktuarium za nami.

A rozpoczęliśmy je mszą św. w niedzielę 12 czerwca 2022 r. o godzinie 12.00, odprawioną w intencji rodzin pod przewodnictwem o. Witolda Radowskiego – przełożonego wspólnoty redemptorystów w Tuchowie, który powitał zaproszonych gości. Podczas Eucharystii śpiewał Sanktuaryjny Chór Mieszany.

Po uczcie eucharystycznej mieliśmy okazję bawić się do późnych godzin wieczornych. Każdy mógł wybrać coś dla siebie, a miał w czym wybierać i mógł miło spędzić czas.

To już XI Sanktuaryjny Festyn Rodzinny i IV Powiatowe Święto „U MATKI”, które pod czujnym okiem Matki Bożej Tuchowskiej mieliśmy okazję przeżyć. A przeżywamy go już tyle lat dzięki inicjatywie wspólnoty Kręgu Rodzin, działającej przy naszej parafii, która zainicjowała i kontynuuje ten piękny zwyczaj.

Tak cudownie się składa, że w tym roku przeżywamy Rok Rodziny „Amoris Laetitia”, który zakończy się 26 czerwca 2022 r. podczas X Spotkania Rodzin w Rzymie z ojcem świętym.

Ojciec święty ogłaszając ten wyjątkowy czas dla rodziny, zachęcał, by dać poznać rodzinom „doświadczenie, że Ewangelia rodziny jest radością, która «napełnia serce i całe życie»”. Mówił też, że: „Rodziny mają ogromny potencjał i są darem dla całego społeczeństwa i Kościoła”.

Festyn rodzinny pokazał nam, jak można wspólnie się bawić, wspólnie współpracować, wspólnie usiąść ze znajomymi, czy rodziną, by wymienić swoje poglądy, by porozmawiać na różne tematy, by niejednokrotnie spotkać się po dłuższym czasie. Dobrze jest spojrzeć „chłodno” po kilku dniach na to, co towarzyszyło rodzinnemu świętowaniu. Myślę, że zawsze można mieć jakieś uwagi, ale jedno jest pewne, że wszystko, co towarzyszyło temu wydarzeniu, udało się zorganizować niemałym wysiłkiem wielu osób, które „wykradły” ten czas ze swojego rozkładu dnia.

Piękna i upalna pogoda wraz z powiewem ciepłego wiatru sprawiła, że w festynie brały udział całe rodziny naszego miasteczka oraz wielu ościennych i niejednokrotnie odległych miejscowości.

Nasze rodzinne świętowanie uświetniła premier Beata Szydło, która skierowała do słuchających, kilka zdań o rodzinie. Podkreśliła, że najważniejsza jest rodzina i nie ma mowy o jakiejkolwiek zmianie. Apelowała o roztropność, abyśmy nie dali się skłócić. Podkreśliła, że rodzina to największe dobro narodowe i że mieszkamy w kraju, w którym możemy realizować swoje marzenia.

Natomiast starosta tarnowski, Roman Łucarz w mocnych słowach potwierdził, że rodzina i małżeństwo i jej definicja zapisana jest w Konstytucji i że żadne działania, które niszczą rodzinę nie będą tolerowane. Starosta tarnowski zwracając się do pani premier, podziękował jej za wszystkie działania dla rodziny, kiedy była jeszcze premierem.

Poseł Anna Pieczarka również zaszczyciła nas swoją obecnością, za co wyrażamy wdzięczność.

Dobrze się dzieje, że wiele osób bardzo chętnie włącza się w pracę przy tym wydarzeniu, podejmując się różnych czynności.

Liczna grupa osób – właściwie najliczniejsza – piecze ciasto, inni pieką wiejski chleb, ktoś inny podaruje przepyszne pierogi.

Niektórzy co roku ofiarowują w darze serca kiełbasę, karkówkę czy skrzydełka na grilla. A jeszcze inni upominki, gadżety, lody czy napoje.

I w taki sposób – promując zdrową, kochającą się rodzinę opartą na wartościach chrześcijańskich – możemy pomóc tym, którzy tego potrzebują.

A tym razem udało się pomóc wspólnocie „Nadzieja” z Tuchowa. Dochód w całości przeznaczony będzie na wsparcie budowy Domu „Nadziei” dla osób niepełnosprawnych w Tuchowie, a jest to kwota 33 252 zł.

Kochani, dziękujemy za Wasze serca! To Wy ofiarowaliście własne środki, aby było coraz bliżej do spełnienia marzeń – wybudowania domu dla osób niepełnosprawnych.

Celem naszych spotkań jest budowanie relacji małżeńskiej, rodzinnej, sąsiedzkiej czy społecznej. Tu małżonkowie mogą wspólnie spędzić czas ze sobą i z dziećmi.

Podczas rodzinnego świętowania można zauważyć zatroskanych o swoje pociechy rodziców.

Jak dobrze przyglądać się radosnym, uśmiechniętym, szczęśliwym i rozbawionym dzieciom, kiedy występują na scenie. Dobrze zobaczyć rodziców i dziadków, którzy stoją przed sceną i towarzyszą dzieciom w ich przedstawieniach.

Paulina Kloch jako pierwsza rozpoczęła naszą część artystyczną, wykonując piosenkę Do Ciebie, Mamo z repertuaru Wioletty Villas. Jej wykonanie wprawiło w zachwyt wszystkich słuchających.

Następnie przyszedł czas na występy dzieci z Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr pw. św. Józefa w Tuchowie, z Ochronki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepublicznego Przedszkola, z Publicznego Przedszkola w Tuchowie, które swoimi występami połączyły wszystkie pokolenia, dając radość rówieśnikom, rodzicom i dziadkom oraz wszystkich oglądających podczas festynu najmłodszych artystów.

Na nasze zaproszenie młodzież ze szkół ponadpodstawowych występowała na deskach naszej sceny. Występy młodzieży rozpoczęła młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie, która przygotowała Bajkę o Czerwonym Kapturku, a przedstawiła ją rewelacyjnie. Nie brakło też piosenek, które wykonane zostały jakby śpiew profesjonalistów.Swoje talenty przedstawiła też młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. prof. Czesława Majorka z Ryglic, z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku i młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tuchowie. Każda ze szkół przedstawiła swój krótki program, tak pięknie dopracowany i aktorsko wykonany.

Serdecznie dziękujemy młodzieży z wymienionych szkół, gratulujemy talentów i któż to wie, może ktoś z nich zostanie aktorem? Dziękujemy też dyrekcjom i nauczycielom za przygotowanie występów.

Nikt z nas zapewne nie wyobraża sobie festynu rodzinnego bez Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej, którą mieliśmy okazję podziwiać na deskach naszej sceny.

Wyrażamy naszą wdzięczność i ufamy, że nie był to ostatni występ.

Festynowi towarzyszył bajkowy plac zabaw dla dzieci, miasteczko strażackie, pokazy, wyjście na drabinę strażacką w pełnym zabezpieczeniu.

Nasi dzielni strażacy swoimi pomysłami przyciągnęli i zorganizowali różne konkursy i zabawy dla dzieci i rodziców. Radość dzieci była tym większa, bo miały okazję usiąść za kierownicą wozu strażackiego.

Kto lubi ciasto i słodkości, ten mógł zjeść pyszne potrawy i wypieki przygotowane przez parafianki, mieszkańców Tuchowa i różne koła gospodyń wiejskich – wymienię tu KGW z Rzepiennika Strzyżewskiego.

Kiermasze zdrowej żywności i domowych potraw serwowały kolejne smakołyki, których można było skosztować. Wspaniałe wypieki i smaczna regionalna kuchnia, w tym pierogi, karkówka i kiełbasa oraz skrzydełka z grilla to potrawy, które pieściły nasze podniebienia.

Jak już wspomniałam, w czerwcu kończą się obchody Roku Rodziny, dlatego mieliśmy tzw. „szczęśliwe cytaty”, tym razem też związane z rodziną. Każdy, kto zechciał, miał okazję stać się posiadaczem cytatu, wspierając budowę Domu „Nadziei” w Tuchowie.

Na posiadaczy „szczęśliwych cytatów” czekały super niespodzianki, a było ich sporo.

Podczas rodzinnego świętowania nie zabrakło występów Zespołu „MALIBO” z Rzepiennika Biskupiego, który podbił serca uczestników pikniku. Talent, piękny śpiew i super koncert – gratulujemy i dziękujemy!

Tradycja to przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje, obyczaje i my też o tradycję zadbaliśmy, zapraszając na naszą scenę zespół ludowy ,,W Kuźni u Kowala’’ z Kowalowej.

Dziękujemy za wspaniałe występy, za podtrzymywanie naszej regionalnej tradycji.

Ukoronowaniem rodzinnego świętowania w naszym tuchowskim sanktuarium był koncert gwiazdy disco polo – SHAZZY. SHAZZA zaśpiewała piosenki, przy których bardzo dobrze wszyscy się bawili, a szczególnie jej fani. Było radośnie i wesoło. Kto chciał, to śpiewał i tańczył razem z gwiazdą.

Za to rodzinne świętowanie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli i świętowali razem z nami.

Podziękowania kierujemy do starosty tarnowskiego, burmistrza Tuchowa, Domu Kultury w Tuchowie oraz do o. proboszcza i kustosza sanktuarium.

Szczególne podziękowania kierujemy do tych wszystkich, którzy czynnie podjęli się współpracy na konkretnych stoiskach czy w jakikolwiek inny sposób.

XI Sanktuaryjny Festyn Rodzinny i IV Powiatowe Święto „U MATKI” mogły się odbyć dzięki ogromnemu sercu i hojności licznych sponsorów oraz zaangażowaniu i pracy wielu osób.

Wszystkim wyrażamy wdzięczność i mówimy wielkie: „BÓG ZAPŁAĆ”!