Międzynarodowe plenery rzeźbiarskie w Tuchowie

Międzynarodowe plenery rzeźbiarskie w Tuchowie

Na początku było drzewo… Drzewo ścięto… Poleżakowało trochę… Potężne kloce drewna przywieziono na plac przy Domu Kultury albo amfiteatrze…

A z drewnem było tak…

Z drewna przez kilka dni ciężkiej pracy artystów rzeźbiarzy z Polski i spoza jej granic wyłaniały się wspaniałe rzeźby. Tak było rokrocznie przez 6 lat od 2010 r. – roku jubileuszowego 670-lecia lokacji miasta Tuchowa. W lipcowe, zwykle słoneczne i upalne dni, oprócz dźwięku dzwonów na wieży sankturayjnej podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, mieszkańcy nasłuchiwali brzmienia motorowych pił – swoistej muzyki świadczącej o rozpoczęciu pleneru rzeźbiarskiego. To piły nadawały ogólny zarys wyłaniającym się z drewna rzeźbom, a dłuta formowały ich ostateczny kształt.
I tak w Tuchowie w latach 2010-2015 powstała wspaniała aleja rzeźb, a piękne rzeźby zdobią nie tylko nasze miasto, ale również gminę. Spod dłuta artystów rzeźbiarzy wyszły m.in. rzeźby odzwierciedlające rycerzy, postaci święte i muzy, stare zawody i rzemieślników, Melaniusza i żaka oraz kapliczka z aniołem, tuchowska szkopka i św. Jakub, a także ławki przed Domem Kultury, na których można przysiąść, odpocząć i łyknąć kultury.
Bądź z kulturą! – #kulturaztobą

Przesyłamy serdeczne pozdrowienia dla wszystkich rzeźbiarzy, którzy brali udział w tuchowskich plenerach.
Jesteście wielcy!

A może by tak… powrócić jak za dawnych lat w niezwykły plenerów czas…?