Za nami kolejny dzień „Ferii z kulturą i już” i niestety, wielkimi krokami zbliżamy się do końca naszych zajęć.

Za nami kolejny dzień „Ferii z kulturą i już” i niestety, wielkimi krokami zbliżamy się do końca naszych zajęć.

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Domu Kultury w Tuchowie oraz Muzeum Miejskim w Tuchowie, oddając się pasji tworzenia, obcowania z tradycją i kulturą oraz kreatywnym zajęciom artystycznym i informatycznym.

To właśnie rozchodzący się po Domu Kultury zapach świeżo parzonej kawy zwabił dzieci do muzeum, gdzie w ramach zajęć z cyklu (NIE)WIEDZIALNE (NIE)WIDZIALNE odbyły się WARSZTATY MALOWANIA… KAWĄ!

Tak, kawą można malować!

I jak się okazuje całkiem nieźle to malowanie wychodzi. Choć ślinianki mocno pracowały, trzeba było się powstrzymać, bo kawowa esencja była zbyt mocna, by jej skosztować.

Zatem najpierw poszły w ruch ołówki. Powstały szkice, przeróżne, według nieograniczonej wyobraźni dzieci. Później już pędzle i malowanie kawą.

Po pracy nadszedł czas na odpoczynek… Jaki? No jak to? Przy kawie, oczywiście, cieście pomarańczowym i piosence SANAH „Kawka na wynos”. A na koniec oddaliśmy się prawdziwemu kreatywnemu szaleństwu, bo tworzyliśmy KAWOSTWORY… Zresztą, zobaczcie sami, jakie dzieła powstały… Wśród prac jest i tuchowski ratusz!!!

Dziś również odbył się czwarty dzień szkolenia pn. „Dostępność zasobów cyfrowych online”, realizowanego z programu „Sieć na kulturę w podregionie tarnowskim”. Podczas zajęć przeglądaliśmy największą encyklopedię na świecie – Wikipedię. Dowiedzieliśmy się, że tworzą ją setki wolontariuszy, a każdy może do nich dołączyć i zostać wikipedystą. Wystarczy tylko założyć konto, by móc dodawać samodzielnie teksty. Dowiedzieliśmy się również dużo na temat RODO. Co to jest przetwarzanie danych osobowych oraz poufność danych? Które dane są wrażliwe? Kiedy ma miejsce naruszenie dostępności, a kiedy naruszenie integralności? Co to jest kradzież tożsamości? Brzmiało niedostępnie i tajemniczo, ale proste przykłady pozwoliły nam zrozumieć wszystkie te pojęcia. Sprawdzaliśmy także, czy nasze hasła do komputera są wystarczające silne? Czy nie powinniśmy je zmienić? Bowiem ochrona i bezpieczeństwo przetwarzanych danych są bardzo ważne.