Z okazji Dnia Ptaków Wędrownych 12 maja w Muzeum Miejskim w Tuchowie odbyło się spotkanie z przyrodą i wierszem przy kawie pt. „Ptaki, które żyją wśród nas”

Z okazji Dnia Ptaków Wędrownych 12 maja w Muzeum Miejskim w Tuchowie odbyło się spotkanie z przyrodą i wierszem przy kawie pt. „Ptaki, które żyją wśród nas”

Ciekawą prelekcję nt. ptaków wygłosił Albert Radwan, mieszkaniec Zabłędzy, od ponad 50 lat pszczelarz, propagator idei ochrony przyrody. Jeden z najbardziej znanych pszczelarzy nie tylko w Tuchowie czy w gminie, ale także na Pogórzu Ciężkowickim.

Jego drugim, oprócz pszczelarstwa, obszarem zainteresowania jest ornitologia. Jest członkiem Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Krakowie. Uczestniczył w opracowaniu dwóch atlasów – „Atlasu ptaków lęgowych Małopolski” oraz „Atlasu ptaków zimujących Małopolski”. O ptakach występujących w naszej gminie i na Pogórzu opublikował również cykl artykułów w „Tuchowskich Wieściach”.

Jak sam mówi nie jest ornitologiem, jednak jego wiedza nt. ptaków jest ogromna. Bez wątpienia mogli się o tym przekonać uczestnicy spotkania. Poznali oni również wiele ciekawostek o ptakach oraz ich dźwięcznych nazwach. O tym np., że makolągwa zwyczajna lubi mak, cukrówka to tak faktycznie sierpówka, sikorka to nie tylko bogatka, ale też uboga itp.

Spotkanie dopełniły: występ dziecięcego zespołu wokalnego Cantando, działającego przy Domu Kultury w Tuchowie, a prowadzonego przez Paulina Kloch Pracownia Głosu oraz recytacja wierszy Janiny Halagardy w wykonaniu Wojciecha Sajdaka, ucznia Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Tuchowie.

Było to bardzo sympatyczne popołudnie, nie tylko z przyrodą, ale miłą dla ucha muzyką i śpiewem, przy kawie i smacznym ciastku.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu.