Wystawa „Cztery pory roku rękoma seniora”

Wystawa „Cztery pory roku rękoma seniora”

W piątek, 25 listopada 2022 r. w Muzeum Miejskim w Tuchowie odbył się wernisaż wystawy prac artystycznych mieszkańców DPJ w Tuchowie – Fundacja Dzieło Miłosierdzia pn. „Cztery pory roku rękoma seniora”. Trwający Rok Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej był znakomitą okazją do zorganizowania wystawy prac wykonanych przez seniorów.

Wystawę otworzyli: Janusz Kowalski – dyrektor Domu Kultury w Tuchowie, Ryszard Wrona – kustosz Muzeum Miejskiego w Tuchowie, siostra Bogusława Podraza – dyrektor Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie.

W niezwykły klimat wprowadziła Paulina Kordela – terapeuta zajęciowy w DPJ, pomysłodawca i współtwórca tej wystawy.

Wystawa inna niż wszystkie, które do tej pory prezentowane były w tuchowskim muzeum. Wystawa w swej zwykłości – niezwykła. Przedstawia chęć działania, radość życia, starania osób starszych i prace, w których wykonanie seniorzy włożyli całe serce.

A jak powiedziała podczas wernisażu Paulina Kordela: „(…) Mogłoby się komuś wydawać, co to za prace, jakieś takie dziecinne; to nie sztuka. Ale my Wam Drodzy Państwo nie chcemy pokazać sztuki, my chcemy pokazać Wam serce, zaangażowanie i chęć życia, dlatego kiedy będziecie oglądać wystawę prosimy pomyśleć, że te rzeczy tworzone są przez osoby z niedołężnościami, z wieloma chorobami, z bagażem doświadczeń życiowych, który czasami „mąci” w głowie, tworzone są przez osoby, które spotykają się codziennie przy stole terapeutycznym i z zaciekawieniem czekają na postawione im w danym dniu zadanie. Są cierpliwi, pełni pokory, potrafią poprosić o pomoc, nawzajem sobie pomagają i doradzają. Są utalentowani lub talenty odkrywają dopiero na zajęciach. (…)”.

To prawda, mieszkańcy DPJ są nie tylko osobami ciepłymi, radosnymi i serdecznymi, ale również utalentowanymi oraz mającymi ogromne pragnienie i chęci do działania.

Podczas wernisażu uczestnicy obejrzeli krótki film pt.: „Kreatywny senior w Domu Pogodnej Jesieni” autorstwa Tuchowski KulturaOn prezentujący, jak wyglądają zajęcia plastyczne oraz z jakim zaangażowaniem seniorzy wykonują prace artystyczne…

To niezwykłe, ile serca uczestnicy zajęć wkładają w wykonanie prac, z jaką dokładnością, starannością i cierpliwością je wykonują oraz ile radości czerpią z zajęć…

Uczestnicy wernisażu mogli się o tym przekonać oglądając film oraz podziwiając zaprezentowane na wystawie prace. Tuchowska Telewizja mogła tego doświadczyć spotykając się z mieszkańcami podczas zajęć oraz zobaczyć okiem kamery, jak powstają prace.

Ogromna radość i łezka wzruszenia kręci się w oku na ten widok…

Dopełnieniem wernisażu była prezentacja wierszy autorstwa mieszkańców Domu Pogodnej Jesieni w wykonaniu Zdzisławy Krzemińskiej – prezesa Fundacji Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego oraz członkiń fundacji. Wiersze ukazujące staropolską kulturę i tradycję oraz codzienne życie, pełne nostalgii, refleksji i humoru, przywołały wspomnienia oraz wzbudziły radość i wzruszenie wśród słuchających. Były również obrazem poetyckiego talentu seniorów, bo „Starość jest jak dobra przyjaciółka – zawsze ze sobą coś przyniesie”.

Chętni mogli również spróbować swoich sił w tworzeniu małych arcydzieł przy stoliku kreatywnym.

Wystawie towarzyszył także kiermasz świątecznych upominków, na którym można było kupić ręcznie wykonane ozdoby Bożonarodzeniowe wykonane przez mieszkańców DPJ oraz wolontariuszy. Dochód z kiermaszu przeznaczony został na dalsze rozwijanie talentów mieszkańców Domu Pogodnej Jesieni.

Paulina Kordela słowa podziękowania skierowała do wszystkich, którzy włączyli się w pomoc w przygotowaniu tego kiermaszowego stoiska, a byli to: mieszkańcy DPJ, Ewelina Niziołek, Agnieszka Maziarka, Sylwia Gąciarz, Fundacja Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, uczniowie ze świetlicy szkolnej i świetlicy środowiskowej Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach oraz szkolny Klub Wolontariatu wraz z opiekunem wolontariatu Lidią Borczyk, uczniowie wraz z rodzicami ze Szkoły Podstawowej im. Bronisława Czecha w Pleśnej z opiekunką wolontariatu Joanną Heród, uczniowie ze Szkoła Podstawowa im. Marii Kotulskiej w Jodłówce Tuchowskiej wraz z opiekunką Elżbietą Wiejacką.

W wernisażu udział wzięli: przedstawiciele Mieszkańców Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie – autorzy zaprezentowanych na wystawie prac, Magdalena Marszałek – burmistrz Tuchowa, siostra Antonia Piekarz – przełożona prowincjalna, siostra Pacyfika Pławecka – wikaria prowincjalna, siostra Adelę Gac – ekonomka prowincjalna, siostra Bogusława Podraza – dyrektor DPJ w Tuchowie, siostry ze Zgromadzenia Sióstr. św. Józefa w Tuchowie, wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Bronisława Czecha w Pleśnej z opiekunem Joanną Heród, przedstawiciele współpracującego z Domem Pogodnej Jesieni Centrum Opiekuńczo-Leczniczego „Palmed”, przedstawiciele Tuchowskich Seniorów oraz mieszkańcy miasta i gminy Tuchów.

Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy współuczestniczyć w organizacji tego wydarzenia, a przez to przyczynić się do kultywowania tradycji, wspierania i promowania tego, co dobre, integracji lokalnego środowiska, promowania właściwych postaw społecznych, solidarności międzypokoleniowej oraz pomocy potrzebującym.

Współorganizatorami wystawy byli: Dom Pogodnej Jesieni w Tuchowie, Fundacja Dzieło Miłosierdzia Bożego im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, Dom Kultury w Tuchowie oraz Muzeum Miejskie w Tuchowie.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólnie spędzony czas. Bo niezależnie od tego, która pora roku za nami, ile wiosen i lat minęło, i która zima przed nami, cieszmy się z każdej chwili i radością dzielmy się z innymi.

Wystawę można oglądać w Muzeum Miejskim w Tuchowie do 20 grudnia.

Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli, dzieci i młodzież oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy do zwiedzania wystawy i podziwiania pięknych prac oraz do nabycia świątecznych prezentów wykonanych przez naszych Kochanych Seniorów z DPJ oraz wolontariuszy.