Tuchowscy Seniorzy na Senioraliach w Krakowie!

Tuchowscy Seniorzy na Senioraliach w Krakowie!

Była moc i świetna zabawa!

W dniach 21-22 września Stowarzyszenie Manko – Głos Seniora zorganizowało w Krakowie IX Międzynarodowe Senioralia 2022. To największa tego typu impreza w Polsce – Święto Seniorów!

21 września do Krakowa przyjechali przedstawiciele setek samorządów z całej Polski zrzeszonych w Programie Gmina Przyjazna Seniorom, by wziąć udział w konferencji pn. „Doświadczenia i inspiracje w polityce senioralnej gmin”.

Wśród nich byli również przedstawiciele Gminy Tuchów, która od grudnia 2021 r. dołączyła do tego programu.

Podczas konferencji poruszano wiele ważnych kwestii dot. narzędzi innowacyjnej polityki senioralnej, aktywizacji seniorów, dostępności cyfrowej dla osób starszych, funkcjonowania Domów Opieki Społecznej, międzypokoleniowych działań seniorów.

Konferencja była doskonałą okazją, by podzielić się dobrymi praktykami i innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie polityki senioralnej w samorządach oraz zrealizowanymi projektami.

22 września, w drugim dniu trwających w Krakowie IX Międzynarodowych Senioraliów 2022, do królewskiego miasta przyjechali seniorzy z całej Polski – ponad 3500 uczestników z ponad 100 miast w całym kraju.

W tym roku po raz pierwszy w Senioraliach wzięli również udział seniorzy z miasta i Gmina Tuchów – Gminy Przyjaznej Seniorm.

Drugi dzień Senioraliów zainaugurowała uroczysta msza św. w Kościele Mariackim w intencji Pogodnej Jesień Życia.

Podczas homilii padły piękne i jakże wymowne słowa, świadczące o tym, że Senior nie jest staruszkiem stojącym w kącie, czy wepchniętym w kąt. Jest osobą, która ma do spełnienia w życiu ważną rolę – rolę w rodzinie, lokalnym społeczeństwie i ojczyźnie. Jest osobą bardzo potrzebną. Senior musi być aktywny do końca swoich dni. Musi być radosny i tą radością dzielić się z innymi.

Po zakończonej mszy św. seniorzy w barwnej paradzie „Senior ma moc” przemaszerowali ulicami Krakowa do Parku im. Henryka Jordana, gdzie uroczyście przekazano im klucze do miasta Krakowa.

Mogli wziąć udział w wykładach, skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji.

W programie Senioraliów znalazły się wykłady specjalistów na temat zdrowia, bezpieczeństwa, prawa i ekonomii oraz aktywizacji seniorów.

Poza częścią wykładową zaplanowano również część sportową oraz rozrywkową, obejmującą m.in.: koncert Alexandra Martineza, pokaz mody Stylowych Seniorów oraz imprezę integracyjną, którą poprowadziła DJ Wika.

Udział w krakowskich Senioraliach zapewne na długo pozostanie w pamięci TUCHOWSKICH SENIORÓW! Będzie początkiem ich aktywnego działania w lokalnej społeczności, a ich pozytywna energia i radość będą zachętą dla pozostałych Seniorów do wspólnego angażowania się życie społeczne i kulturalne naszego miasta i podejmowania różnego rodzaju inicjatyw i międzypokoleniowych działań!

Serdecznie dziękujemy TUCHOWSKIM SENIOROM za udział w Senioraliach 2022 w Krakowie, za piękną promocję naszego miasta oraz za miło i sympatycznie spędzony czas!