Tuchowianie świętowali 11 listopada

Tuchowianie świętowali 11 listopada

Tegoroczne gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, z uwagi na obostrzenia związane z epidemią COVID-19, były inne niż zwykle; ograniczone i skromne, lecz równie wymowne i świadczące o naszym lokalnym patriotyzmie i pamięci o bohaterach, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

„Pomódl się bracie mój miły za Polskę,

Pomódl się za Ojczyznę.

Pomódl się dzisiaj bracie i siostro za wolność,

Pomódl się za Ojczyznę”.

Te słowa gorącej modlitwy za naszą ukochaną Ojczyznę wyśpiewał zespół „Pokolenia” na czele z Ewą Stanisławczyk na rozpoczęcie Eucharystii o godz. 10.00 odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba St. Ap. w Tuchowie.

Przewodniczący Rady Osiedlowej Tuchów-Garbek Aleksander Kajmowicz wraz wnukami Miłoszem i Jakubem przynieśli i przekazali ks. proboszczowi ogień zapalony od płonącego znicza na mogile cmentarza Legionistów Polskich w Łowczówku.

Mszę św. sprawował proboszcz parafii ks. Alfons Górowski, który w wygłoszonej homilii przywołał m.in. słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II na placu Zwycięstwa podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.:

„Stoimy tutaj w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza. W dziejach Polski – dawnych i współczesnych – grób ten znajduje szczególne pokrycie. Szczególne uzasadnienie. Na ilu to miejscach ziemi ojczystej padał ten żołnierz. Na ilu to miejscach Europy i świata przemawiał swoją śmiercią, że nie może być Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie? Na ilu to polach walk świadczył o prawach człowieka wpisanych głęboko w nienaruszalne prawa narodu, ginąc „za wolność naszą i waszą”?

Gdzie są ich groby? Polsko! Gdzie ich nie ma? Ty wiesz najlepiej – i Bóg wie na niebie!” („Pacierz za zmarłych”, Artur Oppman).

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz powiatowych: radna powiatu tarnowskiego Grażyna Karaś oraz członek zarządu Bogdan Płachno; przedstawiciele władz samorządowych: wiceburmistrz Tuchowa Wiktor Chrzanowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie Stanisław Obrzut, radny Rady Miejskiej w Tuchowie Janusz Łukasik; przedstawiciele instytucji i organizacji oraz mieszkańców miasta i gminy.

Poczty sztandarowe reprezentowała delegacja radnych Rady Miejskiej w Tuchowie: Grzegorz Niemiec, Stanisław Wabno oraz Grzegorz Wesołowski.

Uroczysta msza święta transmitowana była online.

Po zakończeniu mszy św. przedstawiciele delegacji udali się pod pomnik OFIAR OKUPACJI NIEMIECKIEJ I SOWIECKIEJ Z TUCHOWA I GMINY W LATACH 1939-1945, gdzie po krótkiej modlitwie ks. proboszcza i słowie przewodniczącego Rady Miejskiej w Tuchowie

złożone zostały wiązanki kwiatów oraz światła pamięci. Zostały one zapalone od ognia przyniesionego z cmentarza Legionistów Polskich w Łowczówku przez uczestników Marszu Niepodległości Łowczówek-Tuchów: Aleksandra Kajmowicza, Tomasza Igielskiego i Krzysztofa Habryło.

W ten symboliczny sposób, w tym trudnym czasie spowodowanym pandemią, w tym ważnym dla każdego Polaka dniu, w imieniu całej społeczności lokalnej delegacje oddały hołd poległym za Ojczyznę.

Bądźmy dumni z Niepodległej! Bądźmy z Nią i dla Niej!

Bo jak w orędziu z okazji Narodowego Święta Niepodległości powiedział Prezydent RP Andrzej Duda: „102 lata temu spełniło się wielkie pragnienie pokoleń Polaków. Państwo polskie wróciło na mapę świata. Polska odzyskała niepodległość! Urzeczywistniło się marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę – cenę własnego życia. Pamiętajmy o nich w tym wyjątkowym dniu. (…) Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska, mocna naszą wspólnotą!”.

Pamiętajmy nie tylko 11 listopada!

Dziś również, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, o godz. 11.00 na cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku miało miejsce złożenie kwiatów przez burmistrza Tuchowa Magdalenę Marszałek, starostę tarnowskiego Romana Łucarza i wójta gminy Pleśna Józefa Knapika – współorganizatorów corocznych uroczystości w Łowczówku.

W rozmowie z TV STARnowa na cmentarzu w Łowczówku burmistrz Tuchowa powiedziała: „My dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, cieszymy się z tego bardzo, ale musimy pamiętać, że gdyby nie ci żołnierze i ich poświęcenie mogłoby być dzisiaj inaczej. Musimy również pamiętać, że tę wolność można zawsze stracić. Trzeba o nią dbać każdego dnia swoim postępowaniem, ale też odwiedzaniem takich miejsc, bo tutaj ta pamięć wraca i jest bardzo mocno odczuwalna”.

Punktualnie o godz. 12.00, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, z wieży tuchowskiego Ratusza wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”.

„Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy”.

Dbajmy i troszczmy się o naszą Ojczyznę!