Skansen uli pszczelich odnowiony!

Skansen uli pszczelich odnowiony!

Tuchowski skansen uli pszczelich przy Domu Kultury powstał w 1996 r. z inicjatywy Koła Pszczelarzy w Tuchowie i jego ówczesnego prezesa Władysława Sukiennika. Przez ostatnie 24 lata domy dla pszczół, a w zasadzie pracownie pszczelich produktów, wielokrotnie były poddawane konserwacji.

W listopadzie 2020 r. Koło Pszczelarzy w Tuchowie z prezesem Aleksandrem Kajmowiczem postanowiło o gruntownej renowacji uli oraz wybudowaniu nowego płotu. Tego zadania podjęli się pszczelarze: Władysław Barnaś, Andrzej Wesołowski i Stanisław Dudek. Wykonali go znakomicie i wyśmienicie, tak jak wyśmienity jest tuchowski miód. Tuchowski skansen z zabytkowymi ulami prezentuje się bardzo okazale. To nasze dziedzictwo kulturowe.

Ule pszczele mają swoje ciekawe nazwy. W naszym skansenie można zobaczyć ule: słowiański beznadstawkowy (1894 r.) , słowiański dwurodzinny z nadstawką, trzy ule trzyrodzinne, kłodę stojącą, trzy kłody stojące wysokie, kłodę leżącą, związkowy lwowski słomiany, słomiany wielkopolski stojak, warszawski, słowiański z nadstawką, słowiański beznadstawkowy otwierany z góry, słowiański beznadstawkowy dwurodzinny, zmodyfikowany na bazie słowiańskiego z półnadstawką, zmodyfikowany dowolnej konstrukcji a podobny do słowiańskiego.

Kierujemy serdeczne podziękowania do Koła Pszczelarzy w Tuchowie.

Kochani życzymy Wam zdrowia, tak jak zdrowy jest miód.