Pociąg retro na stacji w Tuchowie

Pociąg retro na stacji w Tuchowie

W roku jubileuszowym obchodów 680-lecia Tuchowa na tuchowskie tory po raz kolejny wjechał pociąg retro. 3 i 4 października w Tuchowie można było poczuć klimat dawnych lat.

W sobotę pociąg powitała burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek, zaś w niedzielę wiceburmistrz Wiktor Chrzanowski.

Pogoda dopisała, mieszkańcy oraz goście również.

Wydarzeniu temu towarzyszyły liczne atrakcje przygotowane przez mieszkańców miasta i gminy oraz organizacje i firmy.

Niezrzeszona grupa osób, pasjonatów i społeczników z Karwodrzy, która dba o tradycję i historię nie tylko w swojej okolicy, ale również w mieście i gminie zabrała nas w podróż w czasie i przeniosła do XIV wieku. Wraz z nimi na tuchowską stację przybyli benedyktyni tynieccy. 2 listopada Roku Pańskiego 1340 r. w Krakowie król Kazimierz Wielki nadał opatowi tynieckiemu Bogusławowi przywilej na zmianę w Tuchowie prawa polskiego na magdeburskie. Odtąd Tuchów stał się miastem, otrzymał samorząd, herb i prawo wtorkowego jarmarku. Historia miasta w akcie lokacyjnym została zapisana. Benedyktyni przywieźli ze sobą bogactwo tuchowskiej ziemi – sól, którą na pamiątkę rozdawali mieszkańcom oraz przybyłym gościom.

Koło Gospodyń Wiejskich z Trzemesnej serwowało pyszne pierogi – ruskie lub z kapustą, wiejski chleb oraz ciasto domowej roboty i wyśmienite ciasteczka.

Aromatycznej kawy, pysznej lemoniady i czekolady można było skosztować z Roweru Cafe. Nie zabrakło również produktu lokalnego – Tuka Tukowskiego.

Były pamiątkowe zdjęcia i zwiedzanie zabytkowych wagonów.

A wszystko to w miłej atmosferze, przy dobrej muzyce w wykonaniu wielopokoleniowego zespołu „Pokolenia” z Ewą Stanisławczyk na czele.

W mgnieniu oka minął czas postoju pociągu retro na stacji w Tuchowie. Dzięki wodowaniu zapewnionym przez strażaków z Piotrkowic i Tuchowa pociąg retro mógł ruszyć w dalszą drogę.

Para buch, koła w ruch… ruszyła maszyna po szynach, zostały miłe wrażenia i nostalgiczne wspomnienia… Mamy nadzieję, że pociąg retro przyjedzie do Tuchowa znów za rok…

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z weekendowego przyjazdu pociągu retro do stacji Tuchów autorstwa Krzysztofa Jasińskiego.