„Misterium tuchowskie” – z cyklu Przegląd widowisk historycznych odc. 5 SP Siedliska
Szkoła Podstawowa w Siedliskach przedstawieniem pt. „Misterium tuchowskie” przypomniała, jak wielkie znaczenie w życiu mieszkańców Tuchowa i nie tylko ma obecność Matki Bożej Tuchowskiej, która zawsze nas otaczała i nadal otacza płaszczem opieki podczas wielu trudnych wydarzeń historycznych.
Tak było również dawniej. W XVI wieku „miały miejsce nadzwyczajne zjawiska związane z obecnym w świątyni obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku (…). (…) modlący się w tuchowskiej świątyni doświadczali coraz liczniejszych cudów i łask, będących owocem próśb nie tylko indywidualnych, ale i zbiorowych. W podzięce za otrzymane łaski składali kosztowne wota”. Jak podaje J. M. Gładysz, biskup krakowski powołał specjalną komisję, która miała zbadać prawdziwość cudów.
Z czasem drewniany kościółek został zastąpiony nowym, murowanym, który powstał w latach 1665-1682 dzięki staraniom Adama Glińskiego, chorążego sandomierskiego i przyciągał rzesze pielgrzymów zawierzających swe życie Matce Bożej. Dzieje się tak do dziś.
Źródło:
Gładysz J. M., „Życie muzyczno-liturgiczne w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej w latach 1893-1966”, Tuchów 2013
#680-lecieprawmiejskich