Lipiec bez Wielkiego Odpustu Tuchowskiego!

Lipiec bez Wielkiego Odpustu Tuchowskiego!

Lipiec to miesiąc, którego początek dla mieszkańców Tuchowa i okolic zawsze był czasem szczególnym.

1 lipca w Bazylice Mniejszej każdego roku rozpoczynał się Wielki Odpust Tuchowski, sprawiając, że miasto przez 9 dni pulsowało sakralnym życiem.

Każdy dzień na wzgórzu Maryjnym rozpoczynał się odsłonięciem Cudownego Obrazu i Eucharystią, a kończył Wieczorem Maryjnym. Podczas mszy i nabożeństw uczestniczyli pielgrzymi, którzy Matce Bożej Tuchowskiej składali dziękczynienie, powierzali swe troski, zawierzali życie, wypraszali łaski. Codzienności mieszkańców towarzyszyły szept niesionych modlitw i pieśni pielgrzymujących.

W tym roku jest inaczej. Jest cicho. Jest smutno. Jest przykro. I trudno się pogodzić z tym, że z wieży bazyliki nie rozdzwonią się radośnie dzwony, z głośników nie popłynie Apel Jasnogórski, a do tuchowskiej stolicy Matki Bożej nie przybędą wierni, bo Wielkiego Odpustu Tuchowskiego w lipcu nie będzie.

Z powodu pandemii został on przeniesiony na inny termin. Ojcowie redemptoryści będą jednak przypominać wydarzenia ubiegłego roku i zachęcają do duchowego spotkania z Tuchowską Matuchną.

Bądźmy razem z nimi.