Jaki był 2021 r. dla tuchowskiej kultury?

Jaki był 2021 r. dla tuchowskiej kultury?

„Czasy się zmieniają i my zmieniamy się wraz z nimi”. (Owidiusz)

Drodzy Państwo, mija 2021 rok. Rok, który rozpoczynaliśmy z pandemią COVID-19 w tle, mając za sobą doświadczenie pandemiczne ciągnące się od marca 2020 roku. Poznaliśmy niszczącą moc wirusa, który unicestwiał kulturę, ludzi zamykał w domach i siał społeczną destrukcję. Świadomi sytuacji, w jakiej razem z Państwem jesteśmy, planowaliśmy wówczas działania, które pozwalałyby na sprawną komunikację wirtualną oraz prowadzenie spotkań z kulturą w formie online. Zatem wystartowaliśmy online, ale już od początku, w miarę możliwości, otwieraliśmy Państwu Dom Kultury systematycznie i konsekwentnie, zachowując przy tym zasady bezpieczeństwa. Spragnieni razem wspólnego udziału w przestrzeni kultury proponowaliśmy zajęcia, spotkania wakacyjne, konkursy, zabawy, seanse filmowe, wystawy, imprezy, festiwale, wydarzenia itd.

Drodzy Państwo, pomimo towarzyszącego nam przez cały czas antykulturowego COVID-19 zamykamy ten rok z dobrym wynikiem, zbilansowanym na plus dla kultury.

Niezwykłe i piękne koncerty zagrały w Tuchowie zespoły z najwyższej polskiej półki muzycznej: Pectus, Totentanz i Ex Maanam. Były to koncerty wkomponowane w czas i miejsce tak, aby były w miarę bezpieczne i dawały wiele artystycznych doznań muzycznych, emocji i radości widzom, zadowolenie zespołom, a organizatorom dodatkowo satysfakcję z powrotu do koncertów gwiazd w Tuchowie.

Jak na covidowy, trudny rok przyznajemy, że trochę spektakularnie i odważnie zorganizowaliśmy kilka dużych wydarzeń kulturalnych, m.in.: Trzymaj Się Zdrów Festival, III Powiatowe Święto Rodziny „U Matki”, X Sanktuaryjny Festyn Rodzinny, Małopolski Festiwal Smaku, V Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST, IV Festiwal Stowarzyszeń i Organizacji Non Profit, Dożynki Gminne czy wydarzenia w ramach uroczystości niepodległościowych.

Cieszyliśmy się koncertami w wykonaniu: Parafialnej Orkiestry Dętej z Siedlisk, Big Band „Universal”, Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej, Orkiestry Dętej z Rzepiennika Strzyżewskiego, zespołu muzycznego uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Tuchowie, zespołów młodzieżowych w tym: Pauliny Kloch, Pawła Hołdy, Marka Jachera, Sezonu na Czereśnie, FUNKEY, Polskiej Fundacji Kultury i Rozwoju czy Tarnowskiego Chóru GOS.PL.

Rozpierała nas radość, gdy podczas imprez i wydarzeń występowało dużo dzieci i młodzieży, również dorosłych zrzeszonych w różnych grupach artystycznych, które prezentowały okolicznościowe i dedykowane programy artystyczne oraz gdy byliśmy świadkami licznie uczestniczących w różnorodnych konkursach: plastycznych, muzycznych, recytatorskich, wśród nich eliminacji do etapów rejonowych czy międzynarodowych.

W czasie ferii i wakacji zaprosiliśmy dzieci na „Ferie z kulturą”, bajkowy Dzień Dziecka, „Wakacje z kulturą przez świat”, wakacyjną podróż z kolorowym HAPPY BUSEM oraz spotkanie ze świętym Mikołajem i jego elfami, natomiast młodzież i osoby powyżej 25 lat w okresie letnim mogły tańczyć podczas tuchowskich potańcówek w rytmie dance. W ciągu roku prowadziliśmy zajęcia plastyczne, sensoryczne oraz taneczne, teatralne i wokalne dla młodszych i nieco starszych.

W tym trudnym okresie szczególnie odnosiliśmy się do tradycji lokalnej, regionalnej i polskiej kultury. Właściwie celebrowaliśmy ją podczas większości wydarzeń – od przejazdu Orszaku Trzech Króli przez rocznice świąt narodowych, festiwale, kiermasze, dożynki, aż po wigilijne spotkanie na rynku.

Wierni tradycji – i z pamięcią o historii dawnej oraz współczesnej – w Muzeum Miejskim w Tuchowie prezentowaliśmy dziedzictwo kulturowe Tuchowa i regionu, m.in. podczas spotkań, nocy w muzeum i wystaw, w tym tej o Prymasie Tysiąclecia pn. „Prymas Polski Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński znany i nieznany”.

W tuchowskim kinie oprócz seansów filmowych organizowaliśmy wiele różnych akcji, wśród nich jubileusz 70 lat kina „Promień” i 10 lat cyfrowego 3D w Tuchowie, kino plenerowe czy zabawę z kinowym kalendarzem adwentowym.

Podczas wszystkich działań, które prowadzone były przez Dom Kultury, wyłaniały się, niejako uwidaczniały dwie grupy, które wskazywały na to, aby do nich właśnie adresować więcej działań kulturowych, rozrywkowych i społecznych. Tymi grupami są młodzież i seniorzy. Rozpoczęliśmy zatem przygotowania do dedykowanych programów dla młodzieży i seniorów. Wstępem do ich przygotowania były zorganizowane I Tuchowskie Forum o Młodych i I Forum Seniorów Gminy Tuchów, podczas których rozpoznawaliśmy potrzeby tych grup społecznych.

Wiele nieskrywanej satysfakcji dało nam uczestniczenie w akcjach pomocowych dla potrzebujących. Nasze zaangażowanie przyczyniło się do pomyślnych finałów. W ramach WOŚP wolontariusze zebrali w Tuchowie 14 000,00 zł. Angażując się w pomoc leczenia Leonka, wspólnie z mieszkańcami przeprowadziliśmy kilka akcji i koncertów. Byliśmy szczęśliwi, że niebotyczna kwota 1 mln zł wpłynęła na jego konto. Uczestniczyliśmy w akcji „Podaj Kamilowi dłoń”, w ramach której zbierano fundusz na bioniczną protezę ręki dla chłopca. Dzięki zaangażowaniu ludzi o wielkich sercach udało się zebrać ponad 84 000,00 zł.

Udało się nam pozyskać łącznie niemal 23 000,00 na trzy projekty z programu „Równać Szanse”. Pierwszy pn. „Tuchowski Bulodrom (…)” zakończył się w lipcu br. W efekcie jego realizacji na placu zabaw w Tuchowie młodzież zbudowała bulodrom. Drugi pn. „Z młodzieżą i dla młodzieży. Tuchowskie Forum o Młodych” adresowany był do dorosłych, którzy spotkali się, by porozmawiać o sytuacji młodzieży w gminie i trzeci – w realizacji – pn. „Zakręceni w PALETĘ ważnych spraw”, którego jednym z efektów jest stworzony przez młodzież przytulny kącik w Domu Kultury w Tuchowie.

Rozpoczęliśmy realizację działań w ramach programu „Sieć na kulturę w podregionie tarnowskim”, którego efektem będą szkolenia dla dzieci z zakresu projektowania gier i dostępności zasobów cyfrowych. Po jego zrealizowaniu na takie właśnie działania otrzymamy notebooki.

Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 145 900,00 zł w ramach programu grantowego Narodowego Centrum Kultury pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” na realizację projektu pt. „Tuchowski KulturaON – stacjonarne i mobilne studia nagrań”, w ramach którego utworzymy studio nagrań oraz zakupimy kamery, miksery, transmitery, sprzęt do realizacji nagrań i transmisji wydarzeń kulturalnych oraz programu stałego kroniki tuchowskiej.

W 2021 roku „Kurier Tuchowski” obchodził mały jubileusz. Ukazał się jego 100. numer. To ważne medium, przy pomocy którego relacjonujemy i zapisujemy to, co dzieje się w mieście i gminie; pokazujemy potencjał społeczny, kulturowy, oświatowy, gospodarczy; sięgamy do historii i digitalizujemy współczesne, ale nie tylko, dziedzictwo naszej małej ojczyzny. Na bieżąco komunikujemy się z Państwem poprzez nasz profil społecznościowy na Facebooku oraz stronę internetową dktuchow.pl.

W 2021 roku Dom Kultury w Tuchowie został uhonorowany statuetką „Melaniusz”, która przyznawana jest za zasługi dla rozwoju miasta i gminy Tuchów. Dziękujemy!

Dziękujemy raz jeszcze i serdecznie pozdrawiamy

Janusz Kowalski wraz z zespołem Domu Kultury

„Kultura jest paradą wartości”. (Henryk Elzenberg)