Jak przez świat, to tylko z kulturą! – lipiec 2022

Jak przez świat, to tylko z kulturą! – lipiec 2022

Ekologicznie, kreatywnie i wesoło rozpoczęliśmy wakacje „Z kulturą przez świat”! Oj, działo się, działo przez 8 godzin!! Były zawody i konkursy, zabawa i nauka, malowanie i wycinanie, seans w kinie i gra w bilard, samoloty i pająki i… inne niespodzianki! Zabawa z PoKlocki – rewelacja!!

Początek drugiego dnia wakacyjnych przygód zaczęliśmy od poznawania nastrojów, które określaliśmy kolorami. Kilka zabaw ruchowych i sprawnościowych i wyruszyliśmy w pierwszą podróż z kulturą. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu było dla nas odkryciem tego, co dawne i inne niż dziś. Doświadczyliśmy, czym dawniej zajmowali się ludzie, a zatem na czym polegała praca aptekarza, dentysty, zegarmistrza, krawca, fryzjera, fotografa, drukarza i… strażaka. Zobaczyliśmy starą pocztę, cukiernię i sklep spożywczy. Sami również doświadczyliśmy czegoś nowego, ponieważ braliśmy udział w warsztatach makramy, wyplatając samodzielnie bransoletki.

Trzeci dzień (środa, 13 lipca) spędziliśmy w Muszynie oraz w Krynicy. W Ogrodach Tematycznych, zwanych również Ogrodami Miłości poczuliśmy się jak w ogrodach greckich czy rzymskich. Zachwyciły nas figury z piaskowca przedstawiające muzy, bogów, a także pory roku. W tym pięknym i urokliwym miejscu nasze zmysły pobudziły: bujna roślinność, cudowna woń kwiatów oraz szmer płynącego strumyka. Zachwycił nas staw złotej rybki. Ujrzawszy złotą rybkę, co niektórzy wyznawali jej swoje najskrytsze marzenia z nadzieją na ich spełnienie. Naszą uwagę przykuły: ogrodowa fontanna oraz piękne kwiatowe kompozycje w różnych kształtach. Poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z Muszyną, m.in. dowiedzieliśmy się, dlaczego mieszkańcy Muszyny nazywani są „Bocianami” oraz co to jest „kaczkomat”. W Ogrodach Magicznych poczuliśmy się jak w bajce. Szczególną ozdobą ogrodów są egzotyczne, barwne ptaki oraz zwierzęta z różnych zakątków świata. Pośród biegających wiewiórek usiłowaliśmy zidentyfikować, która to Chip, a która Dale? Byliśmy pod ogromnym wrażeniem egzotycznych ptaków: długowiecznego żurawia mandżurskiego, barwnego pawia indyjskiego, kaczki oraz srebrnego bażanta, a także przyjaznych i mięciutkich alpaków. W muszyńskich ogrodach rozpoczęliśmy naszą grę terenową, którą zakończyliśmy na ścieżce rowerowej. Podczas gry poszukiwaliśmy kwiatowych rzeźb w różnych kształtach. Zachwyciły nas kwiatowe ślimaki, bociany, łabędzie, ryby, biedronki, jaszczurki, żaby i dzbany… Kompozycje te od lat zdobią Muszynę i są jej znakiem rozpoznawczym. Latem figury te prezentują się najpiękniej, nie mogliśmy odmówić sobie zrobienia zdjęcia na ich tle. Z Muszyny wyruszyliśmy do Krynicy. Wyjazd na Górę Parkową (wysokość 741 m n.p.m.) kolejką linowo-terenową był dla nas niezwykłą atrakcją. A przy okazji, dzięki niezwykłej pani przewodnik Zuzanna Długosz Baba z gór (Dziękujemy!!), która towarzyszyła nam również w Muszynie, poznaliśmy ciekawą historię tego miejsca. To właśnie tak cudnie spędziliśmy trzeci dzień wakacji z kulturą!!

Równie cudnie jak trzeciego dnia, minął nam czwarty dzień (czwartek, 14 lipca) wakacji „Z kulturą przez świat”. W tym dniu z samego rana wyruszyliśmy do Krakowa. Skąd pochodzi czekolada i co z nią wspólnego miał aztecki król? Dlaczego kakao nazywane było napojem bogów? Ile ziarenek kakao kosztował niewolnik? Tego dowiedzieliśmy się w Krakowska Manufaktura Czekolady #warsztaty czekoladowe. Wyrabialiśmy własne czekoladki, ozdabialiśmy czekoladą i ozdobami, a z resztek zrobiliśmy pralinki. Na zakończenie warsztatów czekoladowych każdy mógł zlizać swój tatuaż ze swojej rączki! To był baaaaaaardzo słodooooodki dzień! Mniaaam… A dla ochłody zjedliśmy pyszne lody w Good Lood!

W ostatnią wakacyjną podróż podczas wakacji „Z kulturą przez świat” w piątek, 15 lipca wyruszyliśmy do Bóbrki oraz Żarnowca. W Bóbrce w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: Czym jest „czarne złoto” i jak powstała lampa naftowa? Dlaczego kopanki w Bóbrce nosiły imiona żeńskie? Jak pracował Jan Ignacy Łukasiewicz i czy w jego pracowni dochodziło do wybuchów? Natomiast w Żarnowcu, zwiedzając dom, w którym mieszkała Maria Konopnicka, wyruszyliśmy jej śladami i poznaliśmy historię jej życia. Dlaczego Maria Konopnicka zamieszkała w Żarnowcu? Kim były Zofia i Laura Konopnickie? Czy Helenka Konopnicka rzeczywiście próbowała zabić swoją mamę? Kto palił w piecu w dworku Konopnickiej? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas piątego dnia wakacji z kulturą. A zatem była radość oraz kultura połączone z edukacją, bowiem w roku 2022, będącym rokiem Ignacego Łukasiewicza i Marii Konopnickiej, zwiedziliśmy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Dziękujemy Wam, Kochane Dzieci, za Waszą obecność!