I Tuchowski Dzień Seniora

I Tuchowski Dzień Seniora

20 października, w dniu w którym obchodzony jest Europejski Dzień Seniora, tuchowscy seniorzy oraz zaproszeni goście spotkali się w Domu Kultury w Tuchowie, by razem świętować Pierwszy Tuchowski Dzień Seniora.

Wydarzeniu towarzyszyły słowa często wypowiadane przez tuchowskich seniorów: „NAJWIĘKSZYM PREZENTEM, JAKI MOŻEMY DAĆ DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI JEST CZAS”. Seniorzy z gminy Tuchów, ich sympatycy i przyjaciele postanowili podarować czas sobie nawzajem oraz radośnie i miło go spędzić.

Swoją obecnością zaszczycili: burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek, zastępcę burmistrza Wiktor Chrzanowski, radni Rady Miejskiej w Tuchowie: Maria Wiśniowska, Andrzej Przybyła oraz Grzegorz Niemiec, radna Powiatu Tarnowskiego Grażyna Karaś, siostra Bogusława Podraza – Dyrektor Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie oraz o. Piotr Kurcius z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie.

W wydarzeniu tym udział wzięli goście z Tarnowa oraz sąsiednich gmin: Klub Dobrze Nastawionych RDN Małopolska z opiekunami: Justyną Dziedzic oraz księdzem Marcinem Gryzło – kierownikiem anteny RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, Klub Seniora z Zalasowej z przewodniczącą klubu Izabelą Bardo oraz Koło Rękodzieła Artystycznego z założycielką i prowadzącą koło – panią Małgorzatą Matug, Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Szerzyn. Wzięli w nim również udział: przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, fundacji, kół gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy miasta i gminy Tuchów. Wydarzenie patronatem objęła burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

Ten wyjątkowy wieczór rozpoczęły chwile z poezją poetów amatorów i pasjonatów, dla których „pisanie to takie duchowe SPA”.

„O czym piszą poeci?

O tym co widzą

O tym co czują

O tym co obserwują

Wszystko to sercem i słowem malują”.

Była to piękna i niezwykła wędrówka w świecie poezji recytowanej oraz śpiewanej; pełna otwartego serca, pokory, ciepła, radości oraz nostalgii, wspomnień i wzruszeń, jak również odkrywania „Co seniorom w duszy gra?”.

Wiersze zaprezentowali: Kazimierz Wajda, Maria Jodłoś, Alfreda Krzemień (w imieniu Patrycji Chwistek), Stanisław Jaworski, Maria Wójcik, Edwarda Zając, Anna Piątek, Jan Dusza, Elżbieta Łempa (w imieniu brata oraz bratanka), Andrzej Jagoda, Maria Wiśniowska oraz gościnnie: Irena Niedzielko z Zalasowej, Anna Krużel z Klubu Dobrze Nastawionych RDN Małopolska, Janina Tomsia z Klubu Seniora w Szerzynach.

Po chwilach poetyckich uniesień przyszedł czas na wspólne, radosne śpiewanie – „Odmierzam czas, nie używając dat”, które poprowadziła Bogumiła Chrzanowska. Teksty piosenek napisane do znanych i lubianych melodii, zapisane na stronach specjalnie wydanych na tę okoliczność śpiewników, porwały publiczność do śpiewania, rozbawiły oraz rozkołysały. I spełniły się słowa mawiane przez tuchowskich seniorów: „Z dawna wiadomo, że śpiewać każdy może, jeśli tylko chce… A wtedy… cała sala śpiewa z nami…”.

Pozostając w radosnym nastroju publiczność obejrzała scenkę humorystyczną „Jak za dawnych lat – wspomnienia ze szkolnej ławy” w wykonaniu seniorów – aktorów amatorów. Była ona dedykowana wszystkim, którzy w swoim życiu ze szkołą mają lub mieli coś wspólnego – czyli tak naprawdę wszystkim obecnym na tym wydarzeniu.

Pełne humoru dialogi w klasie zaaranżowanej jak za dawnych lat oraz seniorzy w rolach:

nauczycielka – Elżbieta Łempa

uczniowie:

Krysia – Krystyna Chełmowska

Marysia – Maria Wiśniowska

Wojtek – Ewa Piórkowska

Jasiu – Jan Dusza

woźna – Edwarda Zając

rozbawili publiczność do łez.

Choć być może, niektórzy z obecnych z nostalgią i łezką wzruszenia w oku wrócili do szkolnych lat…, wspominając radosne i może mniej przyjemne chwile…, które przecież też były… Ale: „Nie było jak w szkole!”.

Wieczór ten dodatkowo umilił słodki poczęstunek oraz wspólne rozmowy przy kawie.

Drodzy Państwo!

Serdecznie dziękujemy seniorom: poetom amatorom, aktorom amatorom, ich sympatykom i przyjaciołom, zaproszonym gościom oraz wszystkim, którzy wspierali to wydarzenie i pomagali przy jego organizacji. Szczególne podziękowania kierujemy do Marii Wiśniowskiej, która jest pomysłodawcą i koordynatorem tego wydarzenia. Pani Maria jest osobą niezwykle pozytywną, radosną, pełną energii, empatii i humoru. A taki właśnie powinien być senior. Mamy nadzieję, że radosne świętowanie I Tuchowskiego Dnia Seniora będzie miało kontynuację w przyszłości. Jesteśmy przekonani, że tuchowscy seniorzy, bo tak nazywamy seniorów z gminy Tuchów, będą aktywnie działać, włączać się i angażować w życie społeczne i kulturalne naszego miasta oraz podejmować różnego rodzaju inicjatywy. Do czego oczywiście wszystkich zachęcamy.

Bardzo dziękujemy za wieczór pełen radości i wzruszeń, wspomnień i humoru oraz pozytywnej energii. Dziękujemy za ten piękny prezent – za wspólnie spędzony czas. Bo bez wątpienia „NAJWIĘKSZYM PREZENTEM, JAKI MOŻEMY DAĆ DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI JEST WŁAŚNIE CZAS”.