„Hej, Tuchowie sławny, który wyrosłeś z wieków pradawnych” – z cyklu Przegląd widowisk historycznych odc. 4 SP Karwodrza

„Hej, Tuchowie sławny, który wyrosłeś z wieków pradawnych” – z cyklu Przegląd widowisk historycznych odc. 4 SP Karwodrza

„Hej, Tuchowie sławny, który wyrosłeś z wieków pradawnych” to tytuł przedstawienia, które 10 lat temu wystawiła Szkoła Podstawowa w Karwodrzy.

Uczniowie przypomnieli czasy, kiedy mieszkańcy Tuchowa mieli oddawać cześć bóstwom pogańskim.

Według podań pierwszy kościół w Tuchowie miał powstać w miejscu pogańskiej gontyny. Popularyzatorem tej hipotezy był wspomniany przez o. K. Plebanka o. Wojnowski, który dopatrywał się analogii powstania tuchowskiego kościoła z katedrą gnieźnieńską, mającą powstać na miejscu pogańskiej świątyni bogini Nyi.

„Badacze wierzeń słowiańskich utrzymują, że w zasadzie Słowianie świątyń nie budowali. Istniały święte gaje i góry, które były miejscem kultu plemion czy rodów. Tam były stawiane ołtarze ofiarne (…)”. Ojciec Plebanek zaznacza jednak, że na lipowym wzgórzu równie dobrze mogła istnieć pustelnia ewangelizującego mnicha, w miejsce której powstał kiedyś kościół.

Jak było w rzeczywistości? To pozostaje tajemnicą.

Źródło:
Plebanek K. (CSsR), „Dzieje Kościoła i Parafii Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie do 1460 r.”, Tuchów 2009


#680-lecieprawmiejskich