Gala X Konkursu Literackiego o statuetkę Sowy Tuchówki 2024 pt. „Fraszka się Tu-chowa” już za nami!
Szanowni Państwo!
W minioną sobotę, 28 września w Domu Kultury w Tuchowie odbyła się uroczysta Gala X Konkursu Literackiego o statuetkę Sowy Tuchówki 2024 pt. „Fraszka się Tu-chowa”, który patronatem objęła Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.
Pokłosiem konkursu jest publikacja pt. „Fraszka się Tu-chowa”, będąca zbiorem najpiękniejszych fraszek nadesłanych do konkursu przez autorów z całej Polski; osoby różnych profesji i zainteresowań.
Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy tym spośród nich, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a byli to:
Paweł Gołuch ze Skoczowa (II nagroda, Nagroda Burmistrza Tuchowa, Nagroda Towarzystwa Miłośników Tuchowa, wyróżnienie). Informatyk. Autor serii książek „Smocze Kroniki”, tworzy wiersze, piosenki (II nagroda w konkursie, Nagroda Burmistrza Tuchowa, Nagroda TMT).
Tomasz Adamus z Warszawy (wyróżnienie). Wykształcenie ścisłe, takiż umysł, ale z pewną „skazą humanistyczną”. Preferuje formy krótkie, jak limeryki czy freski, z sukcesami w twórczości.
Zbigniew Biegaj ze Skawiny (wyróżnienie). Emerytowany nauczyciel języka polskiego. Autor rysunków satyrycznych, fotoreportaży i utworów scenicznych.
Małgorzata Konop z Marcinkowic (wyróżnienie). Nauczycielka wychowania przedszkolnego.
Zbigniew Pikuła z Majkowic (wyróżnienie). Laureat ponad 40 ogólnopolskich konkursów literackich, pięć razy zdobył I nagrodę. Wydał 4 tomiki, juror turnieju satyrycznego.
Leszek Wójcik z Lubaczowa (wyróżnienie). Geograf, były nauczyciel, copywriter, przewodnik i pilot wycieczek. Publikacje w ponad 50 antologiach i almanachach oraz czasopismach literackich. 6 tomików.
Andrzej Wróblewski z Warszawy (wyróżnienie). Emerytowany ekonomista. Autor piosenek, wierszy, bajek, utworów satyrycznych. Tomiki poezji, 4 tomy zbiorów humoresek, publikacje w antologiach i almanachach.
Podczas gali wystąpili znamienici goście:
Lubosz Karwat – tuchowski artysta, fotografie jego prac zamieszczone zostały w publikacji; a jego dzieła – stanowiące wiodący element dekoracji sali widowiskowej – można było podziwiać na żywo,
dr Anna Miszta – pracownik Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, która wygłosiła mowę na temat zróżnicowania regionalnego polszczyzny,
Ireneusz Pastuszak – aktor Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie; którego autorską interpretację wybranych z antologii pokonkursowej fraszek „chłonęła” w zasłuchaniu publiczność.
Organizatorów cieszy również obecność autorki okładki książki artystki grafika Joanny Berg.
Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy!
W spotkaniu wzięli również udział: Burmistrz Tuchowa – Magda Marszałek Przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie – Jerzy Odroniec, Dyrektor Domu Kultury w Tuchowie – Janusz Kowalski, Dyrektor Biblioteka Publiczna w Tuchowie – Bożena Wrona, Sekretarz Towarzystwa Miłośników Tuchowa – Urszula Ginter oraz jego członkinie – Elżbieta Moździerz i Anna Argasińska, dzięki którym ten konkurs trwa; ponadto przedstawiciele rodziny Kazimierza Karwata, na czele z jego żoną Zofia Geszejter-Karwat, a także mieszkańcy miasta i gminy Tuchów.
Galę uświetniły miniatury muzyczne w wykonaniu nauczycieli Szkoła Muzyczna I stopnia im. Józefa Władysława Krogulskiego w Tuchowie: Helena Morawczyńska (flet), Waldemar Różański (fortepian), Piotr Duda (instrumenty klawiszowe), Rafał Pawlak (perkusja).
Warto dodać, że wydarzenie to poprzedził spacer po Tuchowie, który rozpoczął się na tuchowskim rynku, a zakończył w Sanktuarium w Tuchowie. Wzięli w nim udział przedstawiciele laureatów konkursu oraz mieszkańcy Tuchowa, którzy wraz z przewodnikiem, Lilianną Lipką odkrywali ciekawą historię naszego miasta.
Organizatorami gali byli Dom Kultury w Tuchowie oraz Towarzystwo Miłośników Tuchowa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym uroczystym spotkaniu oraz przyczynili się do jego organizacji i pięknego przeprowadzenia.
Wydarzenie transmitowane było przez Telewizję Tuchów
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej przez Krzysztof Jasiński – dziękujemy!
Antologię „Fraszka się Tu-chowa” można nabyć w Kulturalnym Kramie w Domu Kultury w Tuchowie. Serdecznie zapraszamy do zakupu! Na pewno ubogaci ona niejedną domową biblioteczkę!