„Ferie z kulturą i już” – i już środa za nami!
Dziś ponownie wyruszyliśmy na wycieczkę do Domu Kultury w Siedliskach, by poznać kolejny europejski kraj – tym razem piękne Włochy wraz z urokliwymi zabytkami i smacznymi potrawami. Ileż ciekawostek kryje ten kraj?! Naszą uwagę przykuły ciekawostki kulinarne! Jak przygotować i podać włoskie potrawy? Jakie są rodzaje włoskiej mąki, makaronu, ziół, dań i deserów? Szukając odpowiedzi na te i na inne pytania rozpoczęliśmy nasze kuchenne eksperymenty z włoską kuchnią – szybką, prostą i zarazem bardzo smaczną. Mniam… Tiramisu – pyszny, słodki deser kawowy. Palce lizać… Sosy do makaronu: pesto z pachnącej bazylii, pietruszki, czosnku, oleju i sera parmezan czy sos z pomidorów koktajlowych z olejem i czosnkiem, odrobiną oregano i liśćmi bazylii. No cóż, zrobiliśmy sosy i deser, ale chwila…, a gdzie makaron? Zagniataliśmy, wyrabialiśmy, uformowaliśmy kulę, wałkowaliśmy, wycinaliśmy… Aż w końcu… zrobiliśmy i makaron, a w dodatku piękne kokardki! Wszystko smakowało wyśmienicie! Było bardzo pracowicie, zabrakło nawet czasu na zabawę… Zdążyliśmy jedynie zatańczyć makarenę!
A co robiliśmy w Domu Kultury w Tuchowie?
Jak stworzyć komiks?
Czym są plan ogólny, a czym plan amerykański?
Jaki dymek wybrać, bo przecież każdy oznacza coś innego…
Czym są onomatopeje i jaka powinna być narracja w komiksie?
Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów tworzenia komiksu w ramach zajęć feryjnych z cyklu (NIE)WIDZIALNE I (NIE)WIEDZIALNE. Najpierw zaznajomiliśmy się z tematem, później poszukaliśmy pomysłu na historię, wyobraziliśmy sobie bohatera, który ma ekstramoc, ale też słabości, zastanowiliśmy się nad miejscem akcji i nad misją, którą ów bohater musi wypełnić… i przeszliśmy do dzieła…
Tę intensywną, twórczą i kreatywną pracę nad komiksami przerwało nam burczenie w brzuszkach, więc… przygotowaliśmy zdrowy, smaczny i pełnowartościowy deser… Mniaaam. Później już pozostało leniuchowanie na poduchach i oglądanie bajek w zupełnie starym stylu…
Dziś również odbyliśmy trzeci dzień szkolenia pn. „Dostępność zasobów cyfrowych online”, realizowanego z programu „Sieć na kulturę w podregionie tarnowskim”.
Serfowaliśmy po internecie w poszukiwaniu stron, z których można zaczerpnąć wartościowych informacji oraz grafikę.
Uczyliśmy się m.in. o tym, jak założyć konto e-mailowe oraz przesłać plik transferem.
Wyszukiwaliśmy pliki graficzne i zdjęcia, nie zabrakło oczywiście szybkich samochodów!
Poznawaliśmy przydatny w szkole i w pracy arkusz kalkulacyjny – Excel, który wykorzystaliśmy do stworzenia planu lekcji.
No i czegóż można chcieć więcej?
Przyjemne z pożytecznym… Brzuszki pełne, a i głowy pełne wiedzy… Wszystko na swoim miejscu, w kulturze i z kulturą!