Boże Ciało – 11 czerwca 2020 r.

Boże Ciało – 11 czerwca 2020 r.

W dniu dzisiejszym, jak co roku, Kościół katolicki obchodzi jedno z najważniejszych świąt katolickich ku czci Najświętszego Sakramentu.

„Boże Ciało to święto tak bardzo drogie polskim sercom, dzień, w którym możemy dać publiczny wyraz tej czci i miłości, jaką otaczamy Ciało i Krew Pańską w sakramencie ołtarzy. Bądźże pozdrowiona, Hostio żywa, w której Jezus Chrystus Bóstwo ukrywa”. (św. Jan Paweł II)

W naszym kraju Boże Ciało jest uroczystością obchodzoną w ostatni czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest to zatem święto ruchome. W Polsce to katolickie święto jest dniem wolnym od pracy.

Zgodnie z tradycją ta jedyna w swoim rodzaju w Tuchowie procesja do czterech ołtarzy, będąca publicznym wyznaniem wiary, wyrusza na ulice naszego miasta już od 1989 roku, rokrocznie na zmianę z tuchowskich parafii.
W tym roku miała wyruszyć z kościoła pw. św. Jakuba St. Apostoła do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Niestety, z powodu ograniczeń epidemicznych oraz przypadków koronawirusa w Tuchowie, nie mogła się odbyć.

Papież Franciszek: „W Eucharystii znajdujemy energie potrzebne do życia. (…) W tym roku publiczne oddawanie czci Eucharystii jest mocno ograniczone, ale zawsze możliwe jest „życie eucharystyczne”. (…) Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Wiem, że miesiąc czerwiec jest Wam szczególnie drogi, gdyż jest poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Boskiemu Sercu, napełnionemu pokojem i miłością możemy powierzyć wszystkie niepokoje naszych serc, oraz naszą niedoskonałą miłość”. (źródło: https://www.vaticannews.va/pl – 10 czerwca 2020 r.)

Zapraszamy do wirtualnego wspomnienia tej uroczystości z 2015 roku w fotorelacji Krzysztofa Jasińskiego.