2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowione w 2004 roku. W tym roku z wiadomych względów nie wyruszyliśmy w dużej grupie na nasze tuchowskie wzgórze flagi, na ulicę Łowiecką.

To bardzo dobra okazja, aby wspomnieć o osobie, dzięki której powstała taka tradycja. Inicjatorem tuchowskiej akcji Dnia Flagi był Pan Aleksander Kajmowicz za co mu serdecznie dziękuję.

Tradycją stało się również, że flagę z masztem wznoszą zawsze druhowie z Osp Meszna Opacka – tak też było w tym roku. Wam również bardzo dziękuję, myślę że ta powinność już jest Wasza na zawsze.

Pamiętajmy, że jutro również ważne święto, obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. W tym dniu we wszystkich miastach naszego kraju odbywały się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Tak było też w naszych szkołach, przedszkolach, kościołach, domu kultury. Dzisiaj niestety wspólne uroczystości i liczne Wasze przybycie nie jest możliwe. Mimo to zachęcam do skromnego, domowego świętowania. Razem z naszymi szkołami i Domem Kultury będziemy Wam o tym święcie przypominać, będziemy z Wami za pośrednictwem Internetu.

Kochani, patriotyzm to nie tylko pamięć o wydarzeniach i wywieszenie flagi. Objawem patriotyzmu jest też pomoc potrzebującym, szacunek do drugiej osoby, ale też dbałość o naszych, Polskich producentów. Dlatego bądźmy patriotami, kupujmy to co Nasze, Polskie, wspierajmy sprzedaż lokalnych produktów.

A przede wszystkim – mimo że na odległość, bądźmy razem w tych ważnych dla Polski dniach.

Ps. Pani Jadwiga Ratuszyńska – dziękuję za wspólny wymarsz, za zmianę planów tylko po to, by być z nami na wzgórzu.

Dziękuję też niezawodnemu fotografowi WK_foto, jest zawsze kiedy potrzebujemy.

Magdalena Marszałek – Burmistrz Tuchowa