Spotkanie realizatorów filmu „Drzazga” w Domu Kultury w Tuchowie

Spotkanie realizatorów filmu „Drzazga” w Domu Kultury w Tuchowie

14 grudnia w Domu Kultury w Tuchowie odbyło się spotkanie realizatorów filmu „Drzazga”. W stronę chwały” z młodzieżą tuchowskich szkół średnich, która miała okazję poznać oryginalne i pełne naddanych znaczeń kino reżysera Dawida Szpary oraz wziąć udział w przesłuchaniach do kolejnego filmu realizowanego przez tego młodego reżysera.

Oprócz niego w spotkaniu uczestniczyli: syn płk. Jerzego Pertkiewicza – dr inż. Zygmunt Pertkiewicz; reżyser, scenarzysta, autor zdjęć – Michał Wojtasik; scenarzysta i dramaturg – Andrzej Prokop; pełnomocnik producenta filmu – firmy GSF COMPANY Sp. z o.o. – Jerzy Pilch oraz aktor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – Ireneusz Pastuszak, wcielający się w tytułową postać filmu „Pan Apotheker”. Ten film, jako zapowiedź kontynuacji historii płk. Jerzego Pertkiewicza, wprowadził młodzież w niesamowitą opowieść wigilijną, która wydarzyła się naprawdę.

„Drzazga. W stronę chwały” to film, który ma być poświęcony losom plutonu partyzanckiego Regina II batalionu „Barbara” 16. pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej, walczącego w dwóch ważnych bitwach – pod Jamną i w Dąbrach.

Prace nad filmem nabierają tempa. W jego realizację środki finansowe partycypuje również Gmina Tuchów, a wartość tego przedsięwzięcia podkreślali obecni na spotkaniu burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek oraz zastępca burmistrza Wiktor Chrzanowski.

W aktywną realizację produkcji mogła również włączyć się młodzież, która wzięła udział w przesłuchaniach do ról epizodycznych i batalistycznych. Producenci filmu już zapowiedzieli kolejne przesłuchania, tym razem osób dorosłych.

Warto zatem na bieżąco śledzić etapy realizacji filmu o płk. Jerzym Pertkiewiczu i czekać na finał historii, która przecież jest naszą historią.

A w najbliższym numerze „Kuriera Tuchowskiego” przeczytacie Państwo więcej o konferencji z udziałem twórców filmu oraz wywiad z reżyserem Dawidem Szparą.