Historia tuchowian zapisana na fotografiach – wirtualny spacer po Muzeum Miejskim w Tuchowie

Historia tuchowian zapisana na fotografiach – wirtualny spacer po Muzeum Miejskim w Tuchowie

Zapraszamy Państwa na kolejny spacer po Muzeum Miejskim w Tuchowie. Otwieramy drzwi i wchodzimy do środka, lecz niezbyt głęboko.

Tym razem na dłużej zatrzymamy się w korytarzu. Wzrok nasz przykuwa jedna ze ścian, po lewej naszej stronie. Mieni się wiszącymi na niej czarno-białymi oraz kolorowymi fotografiami. Już prawie cała jest nimi zakryta. Ujmujący ten widok, a po środku napis TUCHOWIANIE.

Na fotografiach pojedyncze osoby, grupy lub zespoły.
Ci dobrze i mniej znani, przez wielu szanowani i kochani; bliscy, znajomi i nieznani. Zasłużeni dla miasta i społeczeństwa lub po prostu zwykli i (nie)zwykli mieszkańcy. Wielu z nich odeszło już do Pana, wielu nadal żyje i prężnie działa. Wśród nich są osoby reprezentujące różne grupy społeczne, profesje i stany, m.in.: lotnik, który na tuchowskim niebie szybował, pracownica misji pokojowej, aktorka, która w swej młodości bywała w Tuchowie, lokalni artyści i twórcy, harcerze, uczniowie i nauczyciele, proboszczowie i księża, burmistrzowie, lekarze, masarze, aptekarze, weterynarze. Są też orkiestry, zespoły i grupy. Jest również tekst i zapis nutowy hymnu Tuchowa oraz są zdjęcia z różnych uroczystości, jubileuszy i spotkań. Wśród nich ze spotkań św. Jana Pawła II z tuchowianami.

Wędrujemy wzdłuż ściany, spoglądamy na fotografie, odkrywamy ciekawe i niezwykłe historie przedstawionych na nich postaci. Przesuwamy się powoli, wzroku nie możemy oderwać, na zdjęciach odnajdujemy bliskich, przyjaciół, znajomych, ludzi, których znaliśmy lub znamy albo tych, których wcale nie znamy. Opowiadać by można o nich godzinami. Jednak spotkanie nasze chyli się już ku końcowi, podobnie jak kończy się ściana z tuchowianami, na którą wciąż z sentymentem, nostalgią i zachwytem spoglądamy.

Coś sobie uświadamiamy… W fotografiach dostrzegamy upływający szybko czas. Tak wielu z nas już nie ma wśród nas… Pozostały fotografie i wspomnienia… Zobaczcie Państwo sami!

Mając niedosyt opowiedzianej historii, na jej ciąg dalszy zapraszamy Państwa do Muzeum Miejskiego w Tuchowie, najlepiej w towarzystwie najbliższych Wam osób.
Z uwagi na stan epidemiczny, obecnie w naszym muzeum, podczas jednego zwiedzania, może przebywać tylko cztery osoby. Dzwońcie i rezerwujcie dogodny dla Was termin (14 65 25436).

Serdecznie Państwa zapraszamy zarówno do muzeum zlokalizowanego w piwnicach Domu Kultury w Tuchowie, jak również w podziemiach „Sokoła”.

Cudownej niedzieli Wam życzymy!

#odkrywamyhistoriętuchowa
#kulturaztobą
#bądźcieznami