1 września – tuchowianie uczcili pamięć poległych!

1 września – tuchowianie uczcili pamięć poległych!

1 września 1939 r. – ważna data dla naszego narodu.
Jedna z najbardziej dramatycznych dat w historii Polski.
1 września 2020 r. – 81. rocznica wybuchu II wojny światowej.
81 lat temu wojska niemieckie zaatakowały Polskę, rozpoczynając największy w historii konflikt zbrojny.

Tuchowianie pamiętają! W tym ważnym dniu oddali hołd pomordowanym i poległym podczas II wojny światowej.

Obchody 1 września rozpoczęła msza św. w intencji poległych i Ojczyzny, wyjątkowo w tym roku odprawiona w tuchowskim amfiteatrze. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Alfons Górowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Ap. St. Wzięli w niej udział: poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, szkół z terenu gminy Tuchów, jednostek organizacyjnych i instytucji.

Po zakończonej mszy św. nastąpił przemarsz pod pomnik OFIAR OKUPACJI NIEMIECKIEJ I SOWIECKIEJ Z TUCHOWA I GMINY W LATACH 1939-1945, gdzie odśpiewano hymn państwowy, odmówiono modlitwę za wszystkich walczących, poległych i pomordowanych oraz odczytany został apel pamięci.
Delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalono światła pamięci.
Uroczystość uświetnili uczniowie sekcji instrumentów perkusyjnych SM I st. w Tuchowie pod kierunkiem Rafała Pawlaka.

W swoim wystąpieniu burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek powiedziała m.in.: „My dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za to, w jakim kraju będą żyć nasze dzieci, wnuki i prawnuki. Pamięć II wojny światowej jest tak ważna, bo jesteśmy to winni poległym, ale i mamy obowiązek do spełnienia dla przyszłych pokoleń. (…) Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy przybyli dzisiaj do amfiteatru i wspólnie złożyli wiązanki pod pomnikiem na ul. Daszyńskiego”.


Na zakończenie uroczystości wybrzmiał „Biały krzyż”, który skomponował Krzysztof Klenczon do słów Janusza Kondratowicza, budząc zadumę i refleksje…

„(…) Żegnał ich wieczorny mrok, / Gdy ruszali w bój,/ Gdy cichła pieśń./ Szli, by walczyć o twój dom/ Wśród zielonych pól – / O nowy dzień. / (…) / W szczerym polu biały krzyż/ Nie pamięta już,/ Kto pod nim śpi …”

Chwała i Cześć Bohaterom!